Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 187082
تاریخ انتشار : 26 تیر 1395 22:3
تعداد بازدید : 612

سخنرانی در فرهنگسرای ارسباران با موضوع رزق حلال

سخنرانی در فرهنگسرای ارسباران با موضوع رزق حلال
در ادامه برنامه حجت الاسلام نیشابوری درباره ارتباط رزق حلال با تمام شئونات زندگی گفت: رزق حلال ربطی به آیین و کیش و دین و زبان و قومیت ندارد. رزق حلال انسانی است نه اسلامی و ایرانی و این رزق فقط خوراک و خوردن و آشامیدن نیست و هر آنچه که از سوی خداست و از آن بهره مندیم را شامل می شود. باید دانست که رزق مادی و معنوی داریم. بسیاری از روزی ها و ارزاق جنسشان خوردن و آشامیدن نیست. مثلا همنشین خوب یک نوع رزق و روزی خوب برای انسان است. البته در بحث رزق حلال و حرام شبهه ای وجود دارد که مگر خدا رزاق نیست و مگر او بین انسان ها برای تقسیم رزق و روزی حلال و یا حرام تبعیض قائل می شود؟! باید اینچنین پاسخ گفت که ما در تمام عالم علوم تکوینی داریم که اموری هستند که از بودن و وجود داشتن حرف می زند. مثل اینکه همه ما به عنوان یک انسان خلقت تکوینی داریم. قسمت دیگر امور تشریعی است و شرع به معنای قانون است. خدای متعال رازق تکوینی است و هرچه خلق کرده است بر این اساس است. اما وقتی تقسیم می کنیم در فضای تکوین تقسیم نمی کنیم بلکه در فضای تشریعی تقسیم می شود.
 


وی در ادامه بر اینکه رزق ما باید بر اساس باید ها و نباید هایی که آفریدگار برایمان تعیین کرده است، سازگار باشد، تاکید کرد و به ارزاق معنوی علاوه بر مادی اشاره کرد و افزود: ارزاق معنوی یکی عقل است و یکی عواطف (اندیشه و احساسات) که خدا به ما ارزانی داشته است. فکر با کار کردن پر برکت می شود و علم هرچه است برای خداست و به انسان سپرده شده تا با تلاش، تجربه، آزمایش و فکر کردن به انسان برسد. باید دانست کسی بر سر داشتن سرمایه زیاد مواخذه نمی شود. اگر شخص بتواند جواب دهد که از کجا آمده و چطور خرج می کند.
 
این مدرس حوزه و دانشگاه در پایان به آثار مثبت حاصل از رزق حلال در زندگی اشاره کرد و گفت: یکی از آن آثار اینکه به رزقی معنوی به نام حکمت می رسد که هر کسی به آن دست نمی یابد و آن شخص رفتار و گفتار و شکل زندگی اش حکیمانه می شود. دوم اینکه دعای انسانی که براساس رزق حلال پیش می رود، مستجاب می شود. سوم اینکه اعضای بدن انسان از اولین شواهد در روز قیامت هستند. اگر کسی رزق حلال را سر منشا کار خود قرار دهد، اعضای بدن شاهد بر استفاده از رزق و روزی حلال می شوند. دستمایه آخر حاصل از رزق و روزی حلال خوش خلقی فرد است که نسبت آن با رزق حلال دو طرفه است. یعنی بدخلقی باعث می شود رزق حلال از انسان دور شود. اما اخلاق خوب با رزق حلال از وجود او دور یا نزدیک می شود. در واقع ارتباطی بین خوش خلقی و خوش روزی بودن وجود دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :