Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 242099
تاریخ انتشار : 2 مرداد 1397 11:43
تعداد بازدید : 300

همراهی علم و عمل در سیره فاطمه معصومه/حرکت اثرگذار حضرت معصومه(س)

همراهی علم و عمل در سیره فاطمه معصومه/حرکت اثرگذار حضرت معصومه(س)
همراهی علم و عمل در سیره فاطمه معصومه/حرکت اثرگذار حضرت معصومه(س)

حجت الاسلام سید مصطفی حسینی نیشابوری، کارشناس دینی گفت: حرکت اثرگذار و بزرگ حضرت معصومه(س) در حمایت از امام زمانشان، نشان دهنده عمق مقام معنوی و معرفتی ایشان است.

حجت الاسلام سید مصطفی حسینی نیشابوری درباره عظمت علمی و معرفتی حضرت فاطمه معصومه(س) به خبرنگار مهر گفت: حضرت معصومه بانویی است که کمالات خوب و ممتاز علمی دارند و این دانش را نه فقط در مرحله نظر و تئوری، بلکه در مرحله عمل نیز وارد عرصه زندگی و اقدامات اجتماعی خود کردند. از این جهت باید گفت شاید یکی از دلایل امتیاز ایشان بر برخی از امامزاده هایی که آنها هم البته صاحب کرامات و عظمت هستند این است که ایشان به عنوان بانویی اندیشمند و دانشمند که هم دانش خوبی دارند و هم تحلیل خوبی از آن داشته ها دارند و این دومی بسیار مهم است که انسان علاوه بر آنکه معلوماتی دارد بتواند آن معلومات را در مقام تحلیل به حدی برساند که صاحب فکر و تولید فکر شود، صاحب سخن علمی و اندیشه علمی جدید باشد.

حجت الاسلام حسینی نیشابوری اظهار داشت: حضرت فاطمه معصومه(س)، عظمت علمی – معرفتی دارند که افراد در مواجهه با ایشان این بزرگی را دریافت کردند و متوجه شدند و نقل کردند. از همه مهمتر تعاریفی که از حضرات معصوم در مورد ایشان رسیده است نشان می دهد که حضرت معصومه (س) شخصیت معمولی با یک داشته های علمی و معرفتی معمولی نیستند. بزرگی افراد در فضای سرمایه های علمی شان نشان دهنده امتیاز آنهاست. به همین دلیل مقام علمی ایشان بسیار بالاست. دوم مقام معنوی ایشان است. کسی که اعتقاداتش رشد کرده و می تواند آثار آن را دیگران مشاهده کند. در منش و در نوع تعامل ایشان با دیگران و در اقدامات و تصمیماتی که در زندگی شان گرفتند. آدم های ضعیف در بعد معنوی نمی توانند تصمیمات بزرگ بگیرند، نمی توانند حرکات بزرگ و اثرگذاری داشته باشند.

وی با بیان اینکه حرکت اثرگذار و بزرگ حضرت معصومه(س) در حمایت از امام زمانشان، نشان دهنده عمق مقام معنوی و معرفتی ایشان است، گفت: یکی دیگر از چیزهایی که به عنوان شاخص باید در مورد حضرت به آن اشاره کرد این است که ایشان بصیرت و بینشی در فضای زمان خودشان دارند. این از یک سو می تواند به عنوان یک مولفه قرآنی که بحث بصیرت است مطرح شود  و دیگر اینکه بتواند آن را در فضای اجرایی قرار دهد. یعنی انسان باید بر سرمایه هایی که در اختیار دارد مدیریت داشته باشد و بداند باید به چه سمتی حرکت کند تا به هدف برسد و حضرت معصومه (س) این درایت را داشتند. ایشان علاوه بر اینکه با بصیرتی بسیار قوی وارد شدند، توانستتد آن را مدیریت کنند و آن برانگیختگی مردم نسبت به اسلام حقیقی یا اسلام اهل بیتی (ع) است.

این کارشناس دینی گفت: حکومت وقت می کوشید حضرت رضا(ع) را به عنوان امام و پرچمدار جبهه حق کمرنگ کند در سایه و حاشیه قرار دهد. در مقابل تحلیل حضرت معصومه این است که باید حرکتی انجام داد و در حقیقت باید نوعی شفاف سازی، تببین و اطلاع رسانی دقیق تری شود. این کار، کار بسیار بزرگی است. حضرت معصومه یک امتیاز و ویژگی خاصی در این زمینه داشتند.

وی افزود: دین اسلام نگاه روشنی دارد ای مسلمان ای مرد مسلمان و ای زن مسلمان! بدان که طلب علم فریضه هم بر مرد و هم بر زن است. زیرا اولا وقتی انسان مشغول علم باشد، در حقیقت دائما بینش و نگرش او وسعت می یابد؛ گویی علم فضای تاریک را دقیقه به دقیقه روشن تر می کند، بهتر می بیند، بهتر می شناسد خود را و اطراف خود را، جامعه و مخلوقات و خالق هستی را بهتر می شناسد. این پله اول است. به همین دلیل خیر الدنیا و الاخره مع العلم! خیر دنیا و آخرت در این است که انسان دنبال علم باشد و شرالدنیا و الاخره مع الجهل! اما اگر انسان بخواهد در تاریکی زندگی کند، در خیالات و موهومات و خرافات می رود، تحریفات را می پذیرد. در ظلمت زندگی کردن قشنگ نیست. نمی توان این نگاه را به دین نسبت داد دین نمی پسندد که انسان، چه مرد و چه زن در تاریکی و ظلمت زندگی کند. تلاش انسان مومن این است که از ظلمت به نور برسد. یعنی کما اینکه انسان نیاز به تنفس و نیاز به آب برای نوشیدن دارد، نیاز به مطالعه دارد و نیاز دارد که داشته های علمی خود را توسعه دهد.

وی اظهار داشت: هرچقدر انسان تلاش بیشتری کند برای اینکه دانش بیشتری فراهم کند براساس روایات، ظرف و گنجایش او توسعه می یابد. انسان بزرگتر و عمیق تر می شود و انسان در خلقیات و صفات پیشرفت می کند. یعنی علم است که به انسان حلم و مدارا می دهد علم است که به انسان انصاف می دهد علم است که شخصیت می دهد. انسان محترم، صبور و باحیا می شود، از عجله و بدخلقی پرهیز می کند. وقتی انسان در بوستان و باغ علم قدم می زند و تنفس می کند روی همه ساحات وجودی او اثرگذاری مثبت دارد. مرد خوش اخلاق و زن خوش اخلاق، سر سفره علم است و تعاملات اخلاقی و انسانی و کریمانه بهتری دارد. اگر جامعه از علم محروم شد، اخلاق و کرامت و گذشت خشک می شود. حال آنکه انسان بر اساس عقل باید بداند که آنچه به او منفعت معنوی و از جنس نور می دهد، علم است. اگر کسی از حیث علمی قوی شود خودبخود فضای علمی به او کمک می کند که طغیان گر نشود معتدل باشد و در فضای درست قدم بردارد. یعنی آدم عالم به معنای حقیقی انسان است و اهل دانش دچار مستی ثروت و قدرت نمی شود. دچار خودشیفتگی و خود فریبی نمی شود. به همین دلیل نهادینه شدن میراث بزرگ دانش به همه، چه مرد و چه زن، بزرگ و کوچک، پیر و جوان در حقیقت لباس زیبایی از حقایق می پوشاند. الحمد الله رب العالمین وجود مقدس حضرت معصومه (س) کانونی شد برای تشکیل محافل علمی.

حسینی نیشابوری در پایان گفت: در این سالها به برکت نظام جمهوری اسلامی هم اینها رونق گرفته و همانطور که فیضیه داریم و همانطور که مدارس علمیه و موسسات آموزشی عالی حوزوی داریم و تولیدات مهم در رشته های مختلف تفسیر، تاریخ، فلسفه، فقه ، اصول و کلام در برادران داریم، چه بسا تحقیقات بهتر و عمیق تر و یا گاهی نوآورانه و خلاقانه از فضای حوزه علمیه خواهران داشتیم. البته هم خواهران ما در حوزه عل


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :